Pogrom Irlandii i wycofanie się Budowlanych Łódź z Ekstraligi

Na świecie najwięcej uwagi przyciągały test mecze przede zbliżającym się Pucharem Świata. Hitem było starcie Anglików z Irlandczykami, w którym ci pierwsi odnieśli niespodziewanie wysokie zwycięstwo. W Polsce głównym tematem jest organizacja startujących za tydzień rozgrywek ligowych piętnastek, a zwłaszcza wycofanie się z nich KS Budowlanych Łódź.

Ekstraliga

Polski Związek Rugby opublikował wreszcie długo oczekiwane szczegóły organizacyjne nowego sezonu. Rozczarowaniem jest wycofanie się z rozgrywek KS Budowlanych Łódź (wyjaśnienie wiceprezesa klubu: https://www.youtube.com/watch?v=yg_ek4nJO38). Głównym powodem tego kroku była rezygnacja z gry w drużynie kilkunastu graczy z Poznania – tamtejsza Posnania, która kilka lat temu zniknęła z mapy rugbowych piętnastek postanowiła powrócić do rozgrywek. Zacznie od II ligi, czyli od trzeciego, najniższego poziomu. W Ekstralidze natomiast będziemy mieli tylko dziewięć drużyn zamiast dziesięciu i w każdej kolejce jedna z nich będzie pauzować.

Po trzech sezonach 10-zespołowej Ekstraligi od przyszłego roku mamy wrócić do ośmiu drużyn na tym poziomie. Najsłabsza drużyna tego sezonu spadnie automatycznie, przedostatnia zagra baraż ze zwycięzcą I ligi.

Na pewno nie będzie tym zwycięzcą trzeci raz z rzędu Arka Rumia, która wycofała się z I ligi. Jej miejsce na tym poziomie rozgrywek zajmie ubiegłoroczny wicemistrz II ligi, Miedziowi Lubin. Z kolei w II lidze ma grać pięć drużyn, tu zabraknie z kolei Chaosu Poznań.

Jedną z najbardziej pozytywnych wieści dotyczących nowego sezonu jest zapowiedź transmisji telewizyjnych jednego spotkania z każdej kolejki w kanale Polsat Sport Fight. Niepokoi fakt zniknięcia tej informacji ze strony PZR, jednak w programie telewizyjnym znajdziemy informację o pierwszej transmisji w najbliższą niedzielę (mecz Orkan Sochaczew – Budowlani Lublin).

Drużyny Ekstraligi rozegrały kilka meczów testowych. Budowlani SA zagrali ze Skrą Warszawa, Arka Gdynia pokonała w Jarocinie miejscową, pierwszoligową Spartę, a Juvenia zagrała w Nowym Sączu z miejscowymi Biało-Czarnymi dla uczczenia piętnastolecia nowosądeckiej drużyny.

W oświadczeniu wiceprezesa KS Budowlanych Łódź dotyczącym wycofania się ekipy z rozgrywek jest też fragment o tym, że Budowlani SA Łódź powinni zgodnie z uchwałą Zarządu PZR zmienić nazwę. Co oni na to? W kalendarzu rozgrywek opublikowanym także przez PZR zmiany nie widać.

Przygotowania do Pucharu Świata

Reprezentacje przygotowujące się do Pucharu Świata w Japonii rozegrały kilka ciekawych spotkań testowych. W Edynburgu Szkoci podjęli Francuzów i zrewanżowali się im zeszłotygodniową porażkę w Nicei. Co prawda tydzień temu przegrali z kretesem, a dziś wygrali zaledwie trzema punktami, jednak pokazali się z niezłej strony. Na uwagę zasługuje fakt zwłaszcza wyprowadzenia wyniku ze stanu 3:14 do 17:14. U Francuzów w decydującej fazie meczu zawiódł m.in. zeszłotygodniowy debiutant i jeden z bohaterów tamtego meczu, Alivereti Raka, który sprokurował głupi rzut karny dla rywali kilka minut przed końcem meczu.

Z kolei na londyńskim stadionie Twickenham Anglicy podjęli Irlandczyków. Ci ostatni zagrali bez kontuzjowanych znakomitych łączników ataku Sextona i Carbery’ego. Pierwsze przyłożenie co prawda zdobyli Irlandczycy, ale już na przerwę drużyny schodziły przy wyniku 22:10 dla gospodarzy. W drugiej połowie Anglicy dominowali całkowicie i skończyło się rezultatem 57:15 – podobno najwyższym zwycięstwem Anglii nad Irlandią w historii. Jeszcze rok temu wszyscy upatrywali w Irlandii głównego rywala Nowej Zelandii w zmaganiach o Puchar Świata. Dzisiaj jej notowania znacznie spadły. Na dodatek z urazami opuszczali boisko Cian Healy i bezcenny łącznik młyna Connor Murray.

Top 14

W sobotę ruszyła pierwsza z trzech profesjonalnych lig rugby union w Europie – francuska Top 14. Co prawda bez reprezentantów przygotowujących się do Pucharu Świata, ale przy 29 kolejkach do rozegrania jest to nie do uniknięcia.

Hitem kolejki było niedzielne spotkanie ubiegłorocznego finalisty Clermont i półfinalisty La Rochelle. W pierwszej połowie mieliśmy remis, w drugiej gracze z Owernii zdominowali przeciwników znad Atlantyku, którzy na dodatek od 62 minuty grali w czternastkę. Skończyło się wynikiem 28:10 dla Clermont.

Bardzo cenne wysokie zwycięstwo odniosła drużyna z Lyonu (w zeszłym roku w półfinale) pokonując groźny Stade Français z Paryża aż 43:9.

Niespodzianką jest porażka ubiegłorocznych mistrzów z Tuluzy, których pokonało Bordeaux 30:25. To było zacięte i emocjonujące spotkanie, a prowadzenie kilkakrotnie przechodziło z rąk do rąk.

Na uwagę zasługuje zwycięstwo jednego z beniaminków, Bayonne, nad paryskim Racingiem 92. Drugi beniaminek, Brive, przegrał z Pau, mimo że rywale trzy czwarte meczu grali w czternastkę.

Zaledwie jednopunktową różnicę punktów odnotowaliśmy w meczu pomiędzy mistrzem i wicemistrzem z 2018: Castres pokonało Montpellier 26:25. Montpellier w 80 minucie przegrywało 20:26 i zdobyło przyłożenie, które zmniejszyło stratę do jednego punktu, jednak podwyższenie spod linii bocznej się nie powiodło i szansa na zwycięstwo uciekła.

Mocno zaczęła sezon drużyna z Tulonu, która ma wielkie aspiracje, ale poprzedni sezon poszedł jej kiepściutko. W starciu z Agen gracze z Lazurowego Wybrzeża zdobyli aż 44 punkty. Trudno jednak uznać to za prawdziwy sprawdzian możliwości Tulończyków, wszak Agen to jedna z najsłabszych drużyn ligi.

Najbardziej efektowne przyłożenie kolejki zaliczyli chyba spadkowicze z Top 14 na jej zapleczu. Warto zobaczyć: https://twitter.com/rugbyprod2/status/1165010325017649153.

Drobne

Puchar Oceanii

W stolicy Papui-Nowej Gwinei, Port Moresby, rozpoczął się rozgrywany ostatnio co dwa lata Puchar Oceanii. Grają w nim słabsze drużyny regionu. Miłym akcentem jest międzynarodowy debiut piętnastki z jednego z najmniejszych krajów świata – Nauru. Co prawda gracze z tej niewielkiej wysepki przegrali na inaugurację z kretesem z gospodarzami, ale cieszyli się z pierwszego w historii przyłożenia w oficjalnym meczu. Kraj rozmiarem i liczbą ludności przypomina niewielką Skwierzynę, a najpopularniejszym sportem zespołowym jest tam futbol australijski. W turnieju biorą udział ponadto drużyny Wysp Salomona i Niue. Transmisje na profilu facebookowym Oceania Rugby: https://www.facebook.com/oceaniarugbyunion/.

Pro14

Finał profesjonalnej ligi Pro14 w tym roku odbędzie się w stolicy Walii – Cardiff. Mecz będzie rozegrany 20 czerwca 2020, a liga wystartuje za miesiąc, 27 września (jeszcze w czasie Pucharu Świata). 

European Rugby Champions Cup / Challenge Cup

European Professional Club Rugby opublikowało plan spotkań fazy grupowej Champions Cup i Challenge Cup. Obrońcy pucharu mistrzów, Saracens, zaczną rozgrywki w listopadzie od meczu z Racingiem 92. Niestety, jak wynika z działań EPCR (choć brak oficjalnych komunikatów), porzucono trzeci poziom rozgrywek, Continental Shield, w którym szansę awansu do Challenge Cup dostawały drużyny spoza krajów uczestniczących w Pucharze Sześciu Narodów.

Puchar Świata

Reprezentacja Australii w krykiecie w sympatycznym filmiku wsparła rugbystów z tego kraju przed Pucharem Świata: https://twitter.com/CricketAus/status/1164779432940146688.

Rugby World zapowiedziało stosowanie „neutralnego płciowo” nazewnictwa rozgrywek o Puchar Świata w piętnastkach i siódemkach – czyli planowany na 2021 Puchar Świata w Rugby Kobiet będzie już po prostu Pucharem Świata w Rugby. Trochę nam świat oszalał.

Południowoafrykańczyk Aphiwe Dyantyi, uznany za odkrycie roku 2018 przez World Rugby, 13-krotny reprezentant kraju, został przyłapany na dopingu. Przed nami badanie próbki B, ale jego udział w Pucharze Świata stanął pod poważnym znakiem zapytania.

Inne

James Haskell, 77-krotny reprezentant Anglii, który zakończył karierę w tym roku, zapowiedział rozpoczęcie zawodowych występów w MMA.

W „Guardianie” pojawił się artykuł o ogarniającej Irlandię epidemii żądania odszkodowań od ubezpieczycieli. Wśród przykładów są roszczenia widzów, którzy podczas meczów rugby zostali uderzeni piłką – jedno z nich przekracza 60 000 euro… Więcej: https://www.theguardian.com/money/2019/aug/24/50000-for-being-hit-by-a-rugby-ball-when-compensation-culture-goes-mad.

Zapowiedzi

Za tydzień kolejne mecze testowe przed RWC, m.in.: Francja – Włochy, Fidżi – Tonga, Gruzja – Szkocja i hitowe starcie Walia – Irlandia. 

Odbędzie się druga kolejka Top 14 – m.in. spotkanie La Rochelle ze Stade Français z Paryża.

No i oczywiście rusza polska Ekstraliga. W planie trójmiejskie derby Ogniwo – Arka, wspomniany wyżej transmitowany w Polsat Sport Fight (niedziela, 13:45) mecz Orkana przeciwko Budowlanym Lublin (nastąpiła tu zmiana gospodarza w stosunku do kalendarza), a ponadto starcia Budowlani SA Łódź – Lechia Gdańsk i Skra Warszawa – Juvenia Kraków. Pierwsi na boisko wybiegną gracze w Warszawie (sobota, 14:00).

I jeszcze jedna impreza, tym ciekawsza, że międzynarodowa i u nas w kraju. W Jarocinie w weekend mistrzostwa Europy siódemek kobiet do lat 18. Oczywiście z Polkami w składzie. Transmisja na Rugby Europe TV (pierwszy dzień: https://www.rugbyeurope.eu/rugby-europe-girls-u18-sevens-championship-2019). Zaczynamy w sobotę o dziesiątej, nasze dziewczyny grają pierwszy mecz o wpół do pierwszej.

Dodaj komentarz