Inauguracja Ekstraligi i zwycięstwo Irlandii nad Walią

Dwa główne tematy tygodnia to rozpoczęcie rozgrywek Ekstraligi (cztery zwycięstwa gospodarzy i zarazem inauguracja regularnych transmisji telewizyjnych spotkań fazy zasadniczej) oraz przedostatni weekend testowych meczów przed Pucharem Świata ze zwycięstwem Irlandii nad Walią na czele.

Ekstraliga

W środę konferencję prasową zorganizowali Budowlani SA Łódź, którzy zgodnie z uchwałą Zarządu PZR nie są już Budowlanymi SA Łódź, a po prostu Rugby Łódź (plus nazwa sponsora, Master Pharm, jak dotychczas). Wygląda na to, że zamieszania z nazwą to nie koniec, bo klub zapowiedział, że będzie walczyć – skoro w uzasadnieniu uchwały głównym argumentem miało być zamieszanie w lidze, a tymczasem KS Budowlani Łódź z tejże ligi się wycofali, to spółka uważa, że nie ma już przesłanek, aby coś zmieniać. Dużo złości jest w Łodzi.

Z kolei w czwartek konferencję prasową zwołał Polski Związek Rugby. Potwierdzono transmitowanie jednego spotkania z każdej kolejki na kanale Polsat Sport Fight (szczegółową instrukcję, gdzie znaleźć kanał i jak uzyskać dostęp, można znaleźć na stronie https://panwybierak.pl/blog/gdzie-ogladac-mecze-ekstraligi-rugby/). Z prasowych doniesień wynika, że koszty transmisji ponoszą kluby. Z programu TV natomiast wynika, że powtórki będzie można zobaczyć także na Polsat Sport Extra i Polsat Sport News.

Jako pierwsi na boisko wybiegli w Warszawie rugbyści miejscowej Skry i Juvenii Kraków. Skra wygrała 43:29, ale nie było jej łatwo, a Juvenia zdobyła punkt bonusowy. Wart uwagi jest debiut w Ekstralidze najlepszego zawodnika finału rozgrywek juniorskich w ubiegłym sezonie, Artura Bryla – mimo złamanego na początku meczu nosa (wymowne zdjęcie Marty Jareckiej) zdobył dla Juvenii 14 punktów (przyłożenie, 3 podwyższenia i rzut karny).

Także w sobotę, w Sopocie broniące tytułu Ogniwo nie dało szans najsłabszej drużynie poprzedniego sezonu Arce Gdynia. Mistrzowie wygrali 31:3, mimo to z wpisu na profilu facebookowym Arki można wnioskować pewne zadowolenie, skoro w porównaniu do wiosny zredukowała liczbę straconych punktów o prawie dwie trzecie.

W pierwszym niedzielnym spotkaniu, szczególnym z powodu transmisji telewizyjnej Orkan Sochaczew podejmował Budowlanych Lublin. Pierwsza połowa była dość wyrównana, ale bardziej skuteczni byli goście, którzy na przerwę schodzili z prowadzeniem 15:0. W drugiej połowie sochaczewski młyn zdominował Lublinian, którzy w zasadzie nie byli w stanie zagrozić gospodarzom. Orkan zwyciężył 27:15, choć jeszcze parę minut przed końcem różnica między drużynami wynosiła zaledwie dwa punkty. Bardzo dużo pracy miały młyny – sporo było błędów chwytu piłki, nieraz też kopy w aut nie dolatywały do bocznej linii boiska. Jednak nie brakowało emocji.

W ostatnim meczu kolejki Rugby Łódź pokonało Lechię Gdańsk 40:19. Do przerwy było 18:5, a po przerwie do ataku przeszli goście i po dwóch przyłożeniach z podwyższeniami w 52 minucie niespodziewanie było 18:19. Jednak zaraz potem Łodzianie odzyskali prowadzenie po przyłożeniu i punktowali do końca meczu, odnosząc zdecydowane zwycięstwo. Znaczny wkład w sukces miał bohater chyba najgłośniejszej zmiany barw klubowych przed tym sezonem, pozyskany przez Łodzian z Pogoni Siedlce Daniel Gdula, który zdobył z kopów 15 punktów i został liderem tabeli najskuteczniejszych graczy ligi. Skrót meczu: https://youtu.be/9EH0d_fbIlM.

Pauzowała Pogoń Siedlce.

Z opublikowanego przez PZR kalendarza II ligi wynika, że zagra tam ubiegłoroczny zwycięzca I ligi Arka Rumia, natomiast kolejną drużyną, która wycofała się z rozgrywek ligowych piętnastek jest Unia Brześć/Terespol. Podsumowując, przez ubiegłe dwa sezony na trzech poziomach rozgrywek mieliśmy 22 drużyny, w tym sezonie będzie ich niestety tylko 20.

Mistrzostwa Europy rugby 7 kobiet U18

W wielkopolskim Jarocinie odbyły się w ten weekend mistrzostwa Europy dziewcząt w rugby 7. Nas oczywiście najbardziej interesowały występy Polek. Pierwszy dzień zadecydował o tym, że w drugim dniu zagrały o miejsca od 9 do 16. Nie miały żadnych szans z Rosjankami i Hiszpankami (choć bolesny jest fakt, że całą drugą połowę meczu z Hiszpanią Polki grały z przewagą jednej zawodniczki, a mimo to przegrały ją 0:14), pokonały dopiero Szwedki. Drugiego dnia najpierw odnotowaliśmy porażkę z Portugalią, potem wysokie zwycięstwo nad Łotwą, i wreszcie porażkę z Niemkami. Skończyło się na czternastym miejscu (na szesnaście biorących udział).

Mistrzostwo Europy osiemnastolatek zdobyły Francuzki, które w finale pokonały Angielki. Na trzecim miejscu Rosja.

Przygotowania do RWC

Do rozpoczęcia Pucharu Świata w Rugby już tylko niecałe trzy tygodnie. Znamy składy coraz większej liczby drużyn (termin na ich zgłaszanie upływa 8 września), sporo także test-meczów.

Najciekawiej zapowiadało się spotkanie pomiędzy Walią (która niedawno pokonała Anglików) i Irlandią (która z kolei z tym samym przeciwnikiem tydzień temu z kretesem przegrała). Na boisko wybiegły składy obejmujące w dużej mierze zmienników. U Irlandczyków brakowało m.in. tych, których stan zdrowia budzi spekulacje: Murray’a, Healy’ego, Sextona czy Carbery’ego. Mimo to wygrali w Cardiff 22:17, co na pewno podniesie ich morale. Jednak ostatnie 20 minut meczu należało do Walijczyków, którzy przegrywali już 3:22 i niemal zdołali dojść Irlandczyków. Najlepszym zawodnikiem meczu wybrano obchodzącego tego dnia urodziny Jacka Carty’ego, który świetnie zastąpił Sextona i Carbery’ego. Za tydzień rewanż, tym razem na Zielonej Wyspie.

Francuzi nie pozostawili żadnych złudzeń Włochom (47:19), a Szkoci Gruzinom (44:10). Szkoda zwłaszcza porażki w Tbilisi – Gruzini zdecydowanie ulegli rywalom mimo dopingu kilkudziesięciu tysięcy kibiców, a marzyłoby mi się, aby ich rzadkie pojedynki z rywalami z Pucharu Sześciu Narodów były bardziej wyrównane. Z meczu Francuzów warto zobaczyć niemal stumetrową akcję Yoanna Hugeta (zakończoną przyznaniem trójkolorowym karnego przyłożenia): https://youtu.be/mpJnZzXcVr0?t=80. Włosi w huśtawce emocjonalnej – ostatnio rozgromili Rosję, dziś sami zostali rozgromieni.

Z kolei w Oceanii najciekawiej w tym tygodniu zapowiadało się spotkanie Fidżi – Tonga. Do przerwy było 12:12, w pierwszych minutach po przerwie jednak Fidżi odskoczyło rywalom i skończyło się wynikiem 29:19. Było to jednak zacięte i widowiskowe spotkanie.

W stopniowo ogłaszanych składach reprezentacji na Puchar Świata zdarzają się niespodzianki: wśród Walijczyków w domu zostaje Rob Evans, który odnotował świetne występy wiosną w Pucharze Sześciu Narodów, a z kolei trener Nowozelandczyków nie powołał jednej z dotychczasowych podpór reprezentacji, ponad stukronie wkładającego czarny strój Owena Franksa. W poniedziałek ogłoszono skład Irlandii i tu kontrowersje wzbudziło zastąpienie Devina Tonera z Leinster Jeanem Kleynem, który postanowił zmienić barwy na irlandzkie zaledwie trzy lata temu.

Top 14

W pierwszym spotkaniu drugiej kolejki beniaminek z Bajonny, który znakomicie zaprezentował się tydzień temu, stanął przed kolejnym wielkim wyzwaniem – podejmował u siebie finalistę z poprzedniego sezonu, Clermont. Co prawda tym razem Baskowie przegrali, ale znowu świetnie się zaprezentowali – walczyli jak równy z równym, większość meczu byli na prowadzeniu i zwycięstwo stracili w końcówce meczu. Przegrali 30:34. Ozdobą spotkania, a i pewnie całej kolejki meczów było fantastyczne podanie Rémy’ego Grosso otwierające drogę do przyłożenia Owernijczyków: https://www.dailymotion.com/video/x7jg1re (akcja rozpoczynająca się w 2:20).

Emocji nie brakowało także w meczu między La Rochelle i Stade Français. Zaczęło się od karnego przyłożenia dla Paryżan, a skończyło się na spudłowanym przez nich podwyższeniu już po 80 minucie, które mogło dać im remis. Wynik końcowy: 28:26 dla La Rochelle.

Kolejne świetne spotkanie rozegrała drużyna z Bordeaux. Tydzień temu pokonała po zaciętym spotkaniu obrońców tytułu, w sobotę natomiast zdecydowanie pokonała mającą wielkie ambicje drużynę z Tulonu 34:12. Świetny początek sezonu.

Na zakończenie kolejki drużyna z Lyonu, która rewelacyjnie zaprezentowała się tydzień temu, zagrała przeciwko mistrzom z Tuluzy. I tym razem sprostała wyzwaniu i w meczu, w którym padło tylko jedno przyłożenie, pokonała obrońców tytułu 22:12.

Poza tym Montpellier mimo czerwonej kartki w pierwszej połowie pokonało Pau 43:22, Agen pokonało Brive 16:10, a Racing 92 zwyciężył Castres 23:14.

Tylko trzy drużyny w dwóch pierwszych meczach zanotowały dwa zwycięstwa: Lyon, Clermont i Bordeaux, z kolei po dwie porażki mają na koncie Brive, Stade Français i nieoczekiwanie Tuluza.

Drobne

Currie Cup

Rozegrano półfinały osiemdziesiątej pierwszej edycji Currie Cup. W finale nie będzie żadnej z dwóch drużyn, które grały w nim w dwóch ostatnich sezonach. Sharks zostali wyeliminowani przez Free State Cheetahs, a drugim półfinalistą zostali Golden Lions.

Puchar Oceanii

Wzmiankowany w zeszłym tygodniu Puchar Oceanii zdobyła Papua-Nowa Gwinea. W decydującym spotkaniu dwoma punktami pokonała Wyspy Salomona, których kopacz jednak w końcowej fazie spotkania nie trafił podwyższenia wykonywanego na wprost bramki.

Amercas Rugby Challenge

Zakończył się także turniej Americas Rugby Challenge. Zwycięstwo odniosła w nim reprezentacja Kolumbii, a w pokonanym polu pozostały Meksyk, Paragwaj i Kajmany.

Puchar Świata

Francuzom udało się doprowadzić do skrócenia kary nałożonej za niebezpieczne zagranie w meczu ze Szkocją na jednego z ich podstawowych graczy drugiej linii młyna, Paula Gabrillagues’a. Dzięki temu będzie do dyspozycji trenera trójkolorowych od początku Pucharu Świata.

Aphiwe Dyantyi ma zdecydowanie problemy. Także w próbce B stwierdzono obecność dopingu.

Zapowiedzi

Za tydzień zaplanowano ostatnie oficjalne mecze testowe przed Pucharem Świata. Zagrają m.in.: Japonia – Południowa Afryka, Nowa Zelandia – Tonga, Australia – Samoa, Szkocja – Gruzja, Anglia – Włochy i (rewanżowo) Irlandia – Walia.

Odbędzie się trzecia kolejka ligi Top 14 – najciekawiej zapowiadają się spotkania Lyonu z Tulonem i Tuluzy z paryskim Racingiem 92.

W Południowej Afryce finał Currie Cup.

W drugiej kolejce polskiej Ekstraligi hitem kolejki będzie rewanż za finał ligi sprzed kilku miesięcy: Ogniwo będzie podejmować Rugby Łódź (transmisja na kanale Polsat Sport Fight w niedzielę o 16:00). Poza tym spotkania: Arka Gdynia – Orkan Sochaczew, Juvenia Kraków – Budowlani Lublin i Lechia Gdańsk – Pogoń Siedlce.

Pierwszą kolejkę spotkań rozegrają natomiast pierwszoligowcy.