Lekcja w Bukareszcie

40-punktowa porażka na starcie występów Polski w REC może nie przyniosła wielkiego wstydu dzięki trzem zdobytym przyłożeniom, ale na pewno była bolesna i pokazała ogromne braki w obronie. W pierwszej kolejce REC brakło emocji, za to w Pucharze Sześciu Narodów było ich pełno: Duhan van der Merwe dał Szkotom trzecie z rzędu zwycięstwo nad Anglią, a Włosi byli bliscy sprawienia sensacji w meczu z Francją.

Czytaj dalej

Nowozelandki i Nowozelandczycy gromią w WRSS

W kraju reprezentacja przygotowuje się do meczu z Rumunią, ale więcej mówi się o ukaraniu Skry Warszawa walkowerem i odjęciem jej 10 punktów z ligowego dorobku. Czołowe europejskie ligi grały już bez większości reprezentantów, ale na tydzień przed Pucharem Sześciu Narodów błysnęli m.in. Finn Russell czy Ange Capuozzo. W Walii i Francji nowe afery i dymisje na szczytach federacji, a w siódemkach All Blacks i Black Ferns upokorzyli swoich rywali.

Czytaj dalej

Lekcja w Cardiff

Tylko dwa tygodnie zostały naszej reprezentacji do pierwszego meczu o punkty – w ten weekend pierwszy raz po zimie wyszła na boisko i doznała bolesnej porażki z kadrą U20 Walii. Na świecie skończyła się faza grupowa Champions Cup – show skradł Eben Etzebeth, ucząc Joe’go Marlera zachowania w rucku. Ponadto ogłoszono składy na Puchar Sześciu Narodów, a w Anglii ferment wzbudziła zapowiedź zakazu szarż powyżej pasa w amatorskim rugby.

Czytaj dalej

Marcus Smith najlepszy, ale przegrywa

Trzeci weekend tego sezonu europejskich pucharów, mimo dziwacznego formatu, dostarczył sporo emocji. Nie brakło ich zwłaszcza w pojedynkach La Rochelle z Ulsterem (gdzie wiatr i deszcz utrudniał punktowanie jak tylko się dało) oraz Racingu 92 z Harlequins (który dla odmiany pełen był efektownych akcji). Warto zwrócić też uwagę na komplet wygranych w pucharach drużyn z Walii.

Czytaj dalej

Wielki sukces w malutkim Caldy

Chyba największą sensację w rugbowym świecie w ten weekend oglądało niewiele ponad tysiąc widzów: w angielskiej Championship Caldy wygrało z Ealing Trafilfinders. Spore ligowe niespodzianki sprawiły też Brive i Benetton. Jednak najwięcej uwagi w mediach poświęcono kontrowersji z meczu na szczycie w Premiership – z Owenem Farrellem i sędzią Karlem Dicksonem w głównych, niezbyt pozytywnych rolach.

Czytaj dalej

Leinster wciąż niepokonany

Koniec starego i początek nowego roku w kraju uczciliśmy towarzyskimi gierkami w kilku miastach. W zachodniej Europie grano na poważnie – najlepsze ligi Europy przekroczyły półmetek. We Francji zwraca uwagę wygrana Bajonny nad Tulonem, w Anglii pogrom zgotowany obrońcom tytułu mistrzowskiego przez Sale Sharks, a w URC wciąż z kompletem zwycięstw jest Leinster, a z kompletem porażek – włoskie Zebre.

Czytaj dalej

Święta niespodzianek

Wydarzenia świątecznych rund czołowych lig Europy jeszcze nie zakończone: dziś i jutro pozostały do rozegrania cztery mecze. Większość jednak już za nami, a we Francji i Anglii sypnęło niespodziankami (m.in. w derbach Paryża Stade Français rozgromiło Racing 92, a w derbach Londynu London Irish pokonali Saracens). Ciekawie było też w URC, gdzie oglądaliśmy m.in. południowoafrykańskie derby.

A skoro święta, to i Wesołych Świąt dla wszystkich czytelników!

Czytaj dalej

Laporte i Altrad skazani

Za nami druga runda europejskich pucharów z nadspodziewanie dobrą postawą drużyn walijskich, z których największą niespodziankę sprawili Ospreys – pokonali Montpellier. Mistrzem Azji kobiet został Hongkong, ruszyła też liga japońska. Ale chyba najważniejsza informacja to ta o wyrokach skazujących dwie niezwykle wpływowe postacie w świecie rugby, Bernarda Laporte’a i Moheda Altrada.

Czytaj dalej