Srogi rewanż Leinsteru

Sporą frajdę sprawił kibicom rugby Polsat Sport, transmitując wszystkie osiem spotkań ćwierćfinałów europejskich pucharów. Emocji dostarczył zwłaszcza pojedynek Bordeaux z Harlequins, a Leinster zrewanżował się La Rochelle za porażki w dwóch ostatnich finałach Champions Cup. Poza tym – bardzo dużo rugby, i ligowego (bilans starć Australii z Nową Zelandią w Super Rugby: 2:1!), i międzynarodowego.

Dowiedz się więcej

La Rochelle ciągle w grze

Głównym wydarzeniem tego weekendu był powrót europejskich pucharów. Znów spod topora urwali się zwycięzcy dwóch ostatnich edycji Champions Cup, La Rochelle, którzy wyszarpali zwycięstwo w Kapsztadzie, z kolei w Tuluzie znów zobaczyliśmy razem duet Dupont – Ntamack. W Hongkongu w szóstych turniejach SVNS wygrali All Blacks i Black Ferns. Z wieści krajowych najważniejszą jest porażka juniorów w pierwszej rundzie kwalifikacji do mistrzostw Europy.

Dowiedz się więcej

Umarli Budowlani, niech żyją Budowlani

Nieuniknione stało się faktem – mistrzowie kraju, Budo 2011 Aleksandrów Łódzki wycofali się z Ekstraligi. I zbiegło się to w czasie z pierwszym zwycięstwem od czasu powrotu do Ekstraligi ich lokalnych rywali, Budowlanych WizjaMed Łódź. Poza tym kolejne potknięcie wiosną zaliczyła Juvenia, Orkan ograł Ogniwo, a na świecie m.in. wreszcie zwyciężyli w lidze Crusaders.

Dowiedz się więcej

Brutalne przebudzenie Juvenii z pięknego snu

W przewodniku po Ekstralidze parę dni temu napisałem, że serie zwycięstw nie trwają w nieskończoność. Niemniej porażka Juvenii już na starcie rundy wiosennej była niespodzianką. Ponadto mieliśmy dreszczowiec w Siedlcach, kolejny sukces Biało-Zielonych w mistrzostwach Polski, powrót Duponta do piętnastek, komplet zwycięstw ekip z Południowej Afryki w URC, piątą porażkę Crusaders w Super Rugby, debiut rugby na igrzyskach afrykańskich i sporo innych rugbowych wydarzeń.

Dowiedz się więcej

Przewodnik po Ekstralidze: wiosna 2024

Po zimowej przerwie (ligowej, bo przecież na brak rugbowych wydarzeń nie narzekaliśmy, choć ich efekty pewnie odbiegały od naszych oczekiwań) wracamy na ligowe podwórka po to, aby rozstrzygnąć, kto będzie nowym mistrzem Polski. Bo to, że na najwyższym stopniu podium dojdzie do zmiany, jest już dziś pewne. Zapraszam z tej okazji do lektury tradycyjnego już „szponowego” przewodnika po Ekstralidze. Link do pobrania materiału z dysku Google: https://bit.ly/3IMZPEb.

Dowiedz się więcej

Koniec przygody

W weekend najwięcej radości mieli kibice rugby w Irlandii i Gruzji – w Pucharze Sześciu Narodów i Rugby Europe Championship niespodzianek nie było. Nasza reprezentacja skończyła swoją przygodę z REC także zgodnie z oczekiwaniami – dopełniając kompletu porażek i potwierdzając degradację poziom niżej. Poza tym Włochy pokonały Walię (znowu), Crusaders wciąż przegrywają w Super Rugby, a z WR pojawiają się przecieki na temat formatu kwalifikacji do Pucharu Świata w 2027.

Dowiedz się więcej

Sobota niespodzianek i nieszczęść

Niespodzianki w Pucharze Sześciu Narodów: Włosi wygrali pierwszy raz od dwóch lat, w pokonanym polu zostawiając Szkocję, a Anglicy ograli Irlandię, odbierając jej szansę na wielkiego szlema. Nieszczęścia w Montevideo – porażki (znowu) z Chinami i Argentyną pozbawiły Polki szansy na awans do czołowej czwórki turnieju i stawiają je w bardzo trudnej pozycji w walce o awans do SVNS. Ściany czasem pomagają, ale w Krakowie będą potrzebne i zwycięstwa, i szczęście…

Dowiedz się więcej

I została tylko matematyka

Trudno było liczyć na sukces w Amsterdamie, ale porażka okazała się niezwykle bolesna. Holendrzy całkowicie zdominowali naszą drużynę i zaliczyliśmy pogrom. Pozostaje zatem walka o siódme miejsce, a by utrzymać się w REC na boisku potrzeba wygranej z Belgami 63 punktami. Komentarz chyba niepotrzebny. Poza tym Australijczycy postawili się w Super Rugby Nowozelandczykom, a w męskim SVNS Europejczycy kompletnie zdominowali resztę świata.

Dowiedz się więcej