Gruzja przegrywa, ale Tabucadze zachwyca

Sporo międzynarodowego grania, zestawienia mniej emocjonujące niż w poprzednie weekendy, ale bardzo ciekawe. Cieszy wygrana Hiszpanów nad Tonga, dobra postawa Gruzinów w Australii, mniej miłe są wysokie porażki Fidżi, Urugwaju czy Japonii. W kraju zmiany trenerów w Krakowie i Gdański, w Ugandzie ruszyły mistrzostwa Afryki, a Ardie Savea przechodzi do Moana Pasifika.

Dowiedz się więcej

Ciarán Frawley pogrąża Springboków

Południe wciąż górą, ale tym razem ekipy z Europy wygrały kilka meczów, w tym ten najważniejszy, między Południową Afryką i Irlandią. Może nie było to spotkanie bardzo efektowne, ale emocji w nim nie zabrakło, a dwa drop goale Ciarána Frawley’a zostaną zapamiętane na długo. Poza tym polscy siódemkowicze-seniorzy utrzymali się na poziomie Trophy (i wspięli się na turniejowe podium), a osiemnastolatkowie go wygrali i awansowali do Championship.

Dowiedz się więcej

Południe górą

Trzeba chyba odwracać globusy do góry nogami – południe rządzi. Spośród europejskich reprezentacji, które ruszyły na południe, cztery przegrały i tylko Francuzi, mimo rezerwowego składu, poradzili sobie z Argentyńczykami. Południe wygrywało zresztą też na północy – w Batumi Fidżi poradziło sobie z Gruzją. Porażki Anglii i Irlandii z potężnymi przeciwnikami na pewno ich bolą, ale jeszcze bardziej te Walijczyków i Włochów.

Dowiedz się więcej

Maraton skończony bez medalu

Po pierwszym miejscu z turnieju w Makarskiej liczyliśmy, że nasza kobieca reprezentacja w rugby 7 skończy morderczy maraton turniejowy medalem mistrzostw Europy. Niestety, słaby występ w Hamburgu zaowocował spadkiem na czwarte miejsce. Poza tym mieliśmy m.in. oszałamiający występ Tuluzy z finale francuskiej Top 14 i sensację w kwalifikacjach do kobiecego Pucharu Świata sprawioną przez Brazylię.

Dowiedz się więcej

Marzenie odłożone o cztery lata

Niestety, naszym paniom nie dane będzie spełnić największego marzenia. Przynajmniej tym razem, w Paryżu. Pozostanie marzyć o Los Angeles. Nie sprostały Chinkom, które w tym sezonie są na zapleczu elity poza konkurencją. Poza tym Glasgow Warriors drugi raz w historii zostali mistrzami URC, Chiefs wygrali Super Rugby po dwóch dekadach przerwy, a Tuluza znowu pokonała La Rochelle we francuskim play-off.

Dowiedz się więcej

Finał URC bez Irlandczyków

Przez 22 lata tylko dwukrotnie finały URC odbywały się bez udziału drużyn irlandzkich. W tym roku będzie tak po raz trzeci – Leinster i Munster odpadły w półfinałach. We Francji za burtą play-off Tulon i Racing 92, natomiast Montpellier uratowało swój ligowy byt. W Super Rugby Pacific już tradycyjnie finał czysto nowozelandzki. A nasza siódemkowa reprezentacja zajęła dopiero dziewiąte miejsce w pierwszym turnieju Rugby Europe Sevens Trophy – poprawy póki co nie ma.

Dowiedz się więcej

Świetny start Polek

Tydzień po serii porażek w Madrycie reprezentacja Polski w rugby 7 kobiet wystartowała w pierwszym turnieju mistrzostw Europy. I to jak wystartowała – wygrała wszystkie mecze (m.in. rewanżując się Hiszpankom za porażkę z poprzedniego weekendu) i oczywiście zajęła pierwsze miejsce. Poza tym Northampton Saints zostali mistrzami Anglii, Stade Bordelais mistrzem Francji kobiet, Nyon mistrzem Szwajcarii mężczyzn, a lubelskie Amazonki mistrzyniami Polki kadetek w rugby 7.

Dowiedz się więcej

Grzechy i grzeszki ekstraligowe

Za nami dwudziesty pierwszy finał Ekstraligi. Były emocje, piękne akcje, spudłowane kopy, kartki, nerwy i błędy, jak to w niezłym finale. Niestety, wszystko to przeżywaliśmy właściwie tylko we własnym środowisku. Kiepsko nam idzie przebijanie się do szerszej publiczności. Co gorsza, w niektórych sprawach cofamy się wstecz. W tym tekście próbuję diagnozować niektóre problemy. Mam nadzieję, że wyszło konstruktywnie…

Dowiedz się więcej