Jesień 2022: przewodnik po Ekstralidze

Nadchodzi nowy sezon Ekstraligi. Wszyscy mamy nadzieję, że ciekawie będzie na boisku, a poza boiskiem będzie wiało straszliwą nudą. A ja z okazji startu rozgrywek zapraszam do pobrania z Google Drive przewodnika po nich (to już piąte wydanie, mały jubileusz). 38 stron, a na nich sporo do poczytania, mnóstwo statystyk, typy ekspertów, zdjęcia i moja ulubiona strona 14. Link: https://bit.ly/3AppbEH.

Czytaj dalej

Przed finałem Ekstraligi Rugby

Zapraszam do lektury przedmeczowego materiału przed finałem Ekstraligi Rugby – do pobrania z Google Drive pod linkiem https://bit.ly/3tYmpCE. Miało się nie udać, ale szczęśliwym zrządzeniem losu znalazł się w ostatniej chwili czas (choć brakło go na podsumowanie sezonu, ale może dobrze, bo w nim pewnie nie obeszłoby się bez gorzkich słów).

Czytaj dalej

Przed meczem z Litwą

Kończymy też sezon reprezentacyjnych występów meczem, którego stawką jest awans do Rugby Europe Championship. Z tego okazji zapraszam do lektury specjalnego przedmeczowego materiału – można go pobrać z Google Drive za pośrednictwem linku https://bit.ly/3JlZDt9. W materiale składy obu drużyn z indywidualnymi statystykami, parę słów o tegorocznym Rugby Europe Trophy i litewskim rugby, garść statystyk.

Czytaj dalej

Przed stu laty, czyli Puchar Pięciu Narodów 1922

Właśnie ruszył Puchar Sześciu Narodów 2022. Kibicom polecam efekt zbiorowej pracy, zorganizowanej (można już chyba powiedzieć, że tradycyjnie) przez Tomasza Płosę: Skarb fana rugby: Six Nations 2022. Nie tylko cyferki, ale i sporo do poczytania. A tutaj z tej okazji coś zupełnie innego: rzut oka na imprezę sprzed 100 lat, Puchar Pięciu Narodów z 1922. Wtedy Irlandczycy nie zmiażdżyli Walii, przeciwnie – przegrali 5:11.

Czytaj dalej

Juvenia Kraków w latach 1906–1989

Dziś data szczególna w historii Juvenii Kraków – dokładnie 115 lat temu, 8 grudnia 1906, powstał Polski Związek Katolickich Uczniów Rękodzielniczych pod wezwaniem św. Stanisława Kostki – krakowska organizacja, która dała początek klubowi sportowemu. Z tej okazji przygotowałem krótkie opracowanie historii klubu w latach 1906–1989 – dostępne na dysku Google za pośrednictwem linku: https://bit.ly/301YKW7.

Czytaj dalej