Juvenia Kraków w latach 1906–1989

Dziś data szczególna w historii Juvenii Kraków – dokładnie 115 lat temu, 8 grudnia 1906, powstał Polski Związek Katolickich Uczniów Rękodzielniczych pod wezwaniem św. Stanisława Kostki – krakowska organizacja, która dała początek klubowi sportowemu. Z tej okazji przygotowałem krótkie opracowanie historii klubu w latach 1906–1989 – dostępne na dysku Google za pośrednictwem linku: https://bit.ly/301YKW7.

Czytaj dalej

Skarb kibica – wyprawa British & Irish Lions

Kolejna świetna robota Tomka Płosy, który nie tylko sam zakasał rękawy, ale i paru innych zagonił do roboty, w tym niżej podpisanego. Efektem jest „Skarb fana rugby: Lions Tour 2021”. Piguła wiedzy nie tylko o tych Lwach, które przed momentem pokonały w pierwszym meczu Springboki, ale także sporo o przeszłości, tradycji, a i dla miłośników cyferek coś tam jest.

Czytaj dalej

Przewodnik po Ekstralidze

Jutro wraca po zimowym śnie Ekstraliga rugby. Z tej okazji przedstawiam nieoficjalny przewodnik – a w nim sporo statystyk z jesieni, składy drużyn (aktualizowane na podstawie systemu PZR dziś wieczorem), coś do poczytania na rozgrzewkę i nie tylko. W sumie 30 stron. Zapraszam do pobrania z Google Drive: https://bit.ly/3sopzMS. A poniżej do posmakowania wstęp.

Czytaj dalej

Skarb kibica Pucharu Sześciu Narodów

Rzecz odrobinkę „szponowa”. Tomek Płosa wpadł na pomysł, paru ludzi zagonił do pisania, a potem to wszystko opracował i wyszedł mu „Skarb fana rugby: Six Nations 2021”. O rugby po polsku rzadko zdarza się poczytać, więc jest to okazja wyjątkowa i każdemu fanowi ją polecam. Aż odrobinę żałuję, że dałem się do tej roboty zagonić, bo gdyby ktoś inny mój kawałek napisał, miałbym czytania odrobinę więcej. A na przystawkę była jeszcze zorganizowana przez Kubę Sieradzkiego zapowiedź z udziałem autorów tekstów w czwartkowym „Ataku na młyn” 🙂

Czytaj dalej

Po ankiecie

Przede wszystkim bardzo dziękuję tym, którzy zdecydowali się ankietę wypełnić, bo otrzymane wypowiedzi są dla mnie bardzo cenne. Dziękuję też za głosy wpierające moją robotę, które przy okazji się pojawiły i stanowią doskonałą motywację, aby to wszystko kontynuować. Nie planowałem publikacji żadnego podsumowania, ale ponieważ ankiety były całkowicie anonimowe, a ja chciałbym kilka uwag skomentować (choć oczywiście nie wszystkie), muszę to zrobić w ten sposób. Stąd ten króciutki tekst.

Czytaj dalej