Juvenia Kraków w latach 1906–1989

Dziś data szczególna w historii Juvenii Kraków – dokładnie 115 lat temu, 8 grudnia 1906, powstał Polski Związek Katolickich Uczniów Rękodzielniczych pod wezwaniem św. Stanisława Kostki – krakowska organizacja, która dała początek klubowi sportowemu. Z tej okazji przygotowałem krótkie opracowanie historii klubu w latach 1906–1989 – dostępne na dysku Google za pośrednictwem linku: https://bit.ly/301YKW7.

Ze wstępu:

8 grudnia 2021 jubileusz 115-lecia istnienia świętuje najstarszy klub polskiej rugbowej Ekstraligi – Juvenia Kraków. Wiek to wyjątkowy, stawiający klub w szeregu najstarszych w naszym kraju. Te 115 lat to historia burzliwa, ze wzlotami i upadkami, bez wielkich sukcesów sportowych, ale z ogromną pracą włożoną w wychowanie kolejnych pokoleń młodzieży.

W tym opracowaniu zająłem się działalnością klubu do 1989 – dalszy okres czeka na swoją kolej. Przewodnikami w tej opowieści jest kilka symbolicznych dat wkomponowanych w tytuły sześciu rozdziałów, odnoszących się do poszczególnych okresów czy sfer działalności klubu. Dwa pierwsze dotyczą okresu przedwojennego i działalności Związku Męskiej Młodzieży Przemysłowej i Rękodzielniczej oraz prowadzonego przezeń Parku Sportowego „Juvenia”. Trzeci obejmuje okres II wojny światowej. Kolejne trzy to okres powojenny: czwarty koncentruje się na obiekcie, staraniach o jego odzyskanie i jego utracie; piąty to przygotowane w dużej mierze na podstawie artykułów w prasie informacje o poszczególnych jego sekcjach; natomiast szósty dotyczy wyłącznie jednego sportu, rugby, któremu poświęciłem tu najwięcej miejsca. Pracę uzupełnia bibliografia, w której przedstawiłem główne źródła informacji, na których bazowałem.

Niestety, impuls do przelania tego wszystkiego na papier przyszedł zbyt krótko przed wspomnianą na wstępie symboliczną datą, stąd opracowaniu brakuje nieco do ideału. Gdyby przejrzeć dokumenty klubowe, prasę sportową, archiwa krakowskich związków sportowych, a także porozmawiać ze świadkami przynajmniej części z opisanych tu wydarzeń, udałoby się sporządzić jeszcze bardziej szczegółowy opis historii klubu. Miejmy nadzieję, że znajdzie się na to jeszcze czas (podobnie jak i na dokończenie tej historii) – może na 120-lecie…

Dodaj komentarz